http://
سفارش تبلیغ
صبا
حوزه علمیه زینب کبری (س) شهرستان ماهنشان از خواهران دیپلم متعهد ولایی با استعداد، در مقطع کارشناسی پیوسته با امکانات تحصیلی و خوابگاهی رایگان از سراسرکشور طلبه پذیرش می کند. تلفن تماس:02436224240

دفتر امام جمعه شهرستان ماهنشان
قالب وبلاگ
لینک های مفید
image194026

نماز جمعه این هفته شهرستان ماهنشان به امامت حجت الاسلام و المسلمین زاهدی پور امام جمعه شهرستان اقامه شد.
خطبه اول
خودم­­­­­ و شما­­­­­­ خواهران­ و برادران­ عزیز و­­­­­­­­ بزرگوار ­­­را دعوت به تقوای الهی که مسیر پرنور و پر برکت الهیست میکنم که فلسفه خلقت و آفرینش است، تعظیم در برابر خداوند متعال را سرلوحه کارمان قراردهیم .همچنان که در ادامه خطبه متقین امیرالمومنین که سراسر دعوت به تقواست ویژگی انسانهای باتقواست. عزیزان قدر این دین و قرآن و نهج البلاغه و اهل بیت را بدانیم اینها سرمایه­های هستند گرانبها در دستان ما، روز جهانی میراث فرهنگی پیش روست اما بالاترین میراث فرهنگی جهان بشریت قرآن و روایات اهل بیت است، اینان سرمایه­های اجتماعی هستند اگر از اینان به خوبی استفاده کنیم تنظیم کننده رفتار اجتماعی ما هستند، یکی از بحثهای مهم اجتماعی و جامعه شناختی که امروزه نیز مطرح است بحث تنظیم روابط اجتماعی و رفتارهای اجتماعی است که درمورد آن کتابها، مقاله به چاپ می­رسد تا به گونه­ای که مناسب است رفتار اجتماعی نتظیم شود اما هر روز که می­گذرد شکست بیشتری می­خورند چون انسان قادر نیست خودش برای خودش برنامه بنویسد خداوند فرموده است این دنیا با آخرت ارتباط دارد و این آخرت را خداوند تامین میکند خداوند فرموده است که این انسان باید یک ارتباط حسنه و خود خداوند است که میتواند این ارتباط حسنه را تامین و تظمین کند اوست که قانون گذار است، عزیزان بعضی مواقع است که ما خطا میکنیم احساس میکنیم که خداوند به ما عقل داده است تا قانون گذاری کنیم، نه! عقلی که ما داریم قانون گذار نیست حداکثر به تعبیر آیت الله جوادی عاملی دین قانون شناس است قوانینی که در مجلس می­گذارند این قوانین در حقیقت قوانین ابتداعی و تاسیسی هستند، اگر با اسلام منتقب باشد قوانین تاکیدی و برنامه است، اما قانون و سخنرانی که منطبق با اسلام نباشد در حقیقت فاضلابی بیش نیست، پس این روایت و این حدیث سراسر ویژگی افراد با تقوا است میرسد به جایی که میفرماید (منتقهم الثواب) حرفهای و صحبت­های انسانهای با تقوا مانند دُر گرانبهاست، سخنانشان نور الا نور است، حرفهایشان از روی علم است نه از روی سکولاریسم، با علم الهی حرف می­زنند انسانهای با تقوا دروغ نمی­گویند؛ امام باقر می­فرمایند : برای تمام اعمال بد خداوند قفل قرار داده است و کلید آن قفل را شراب بیان کرده است و بعد فرمود: از شراب بدتر دروغ است.
اما نکته­ای­ در مورد علما، رحلت آیت الله عزالدین را تسلیت عرض می­کنم، عزیزان علما سرمایه­های ­این­­ دین و این مملکت­ هستند­ اینان­­ هدایت گران­­­­ جامعه هستند، امام صادق(ع) می فرمایند :کسی که در مراسم­ بزرگداشت یک عالم شرکت کند و او را بزرگ شمارد اینگونه است که خداوند را بزرگ شمارده و علمای دینی دارای چنین جایگاهی هستند چون علمای دین انسانهای جامعه را به خداوند وصل می­کنند در حالی که خداوند لعنت می­فرستد برکسانی که جامعه را از راه راست دور میکنند، خداوند می­فرماید در سوره­ هود آیه (19/18) (الالعنت الله قوم الظالمین) لعنت بر ظالمان، و این ظالمان چه کسانی هستند (الذین یقولون فی سبیل الله) کسانی که جامعه را از راه خدا باز می­دارند و اما کسانی هستند که رحمت خداوند شامل حال آنهاست وآنها کسانی جزءعلما نیستند امیرالمومنین می­فرمایند: (من کان من شیعتنا به شریعتنا) کسی که از شیعیان ماست عالم است به شریعت ما و شیعیانی که با دین کمتر آشنا هستند را با دین آشنا می­کنند در روز قیامت چنین عالم ربانی حضور پیدا می کند که بالای سرش تاجی از نور قرار دارد تمام دیگرانی که حضور دارند ازاین تاج نورانی به آنها نور میدهد، مندایی ندا میدهد این عالمی است که ازشاگردان آل محمد است،هرکس که بوسیله علم اوازراه ذلالت وجهالت خارج شده است از نور او استفاده کند تا ظلمات قیامت نجات پیدا کند و به رهسپار بهشت شود پس عالم ربانی می­تواند انسان رابه بهشت ببرد علمای که هدایتگر جامعه هستندعالم ربانی انسان را به بهشت می برد. اگر شهادت و پاسداری از دین در جامعه ما وجود دارد مدیون علماست واین جایگاه یک عالم ربانی است اگر این نظام اسلامی در دنیا تحول ایجاد مدیون علماست.
خودم و شما عزیزان بزرگوار را دعوت به تقوای الهی میکنم چون کسی که تقوا پیشه کند می­تواند از ذلالتها نجات پیدا کند انسانهای مومن اینگونه هستند، که در جامعه ما راحتر از جوامع دیگر وجود دارد، به تعبیر رهبر انقلاب که در مورد اعتکاف بیان کردند جوانان امروز بسیار مومن تر از گذشته هستند، آن اندازه که جوانان امروزه ما اهل نماز هستند جوانان گذشته نبودند، وقتی که ما به اینها امکانات بدهیم فرهنگ سازی میکنند برای نماز ، اگر انسانی میلیاردها احسان کند اما اگر کسی را نمازگذار کند ارزش آن بیشتر از احساناوست، انسانها را تشویق به نماز کند، فکر نکنیم اعتکاف یک امر کم ارزش است نه!کاریست پرارزش؛لذا کسانی که مسئولیتهای سنگین برعهده آنها وجود ندارد دراین عمل نیک شرکت وهمکاری کنند.
خطبه دوم
مناسبتهای هفته:
روز ارتباطات و روابط عمومی عزیزان در برخورد با مخاطبین تقوا را رعایت کنند، خودشان را خدمتگذاران جامعه بدانند، اما مردم نیز طلبکارانه برخورد نکنند(من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق) کسی که شاکر خلق نباشد نمی­تواند شکر گذار خداوند باشد، پس تشکر واجب است.ارتباطات چهره به چهره و شب نشینیهای متقیانه را زیاد کنیم.
روز جهانی موزه و میراث فرهنگی  تبریک عرض میکنم اما عزیزان میراث فرهنگی ماتخت جمشید نیست، میراث فرهنگی ما اهل بیت هستند.
ولادت امام محمدجواد(ع) در روایتی می­فرمایند: اگرکسی شرایط ازدواج جوانی را محیا کند خداوند در قیامت زیر سایه خود نگه میدارد در حالی که کسی سایه ندارد.
آغاز محاصره اقتصادی از سوی آمریکا از سال 59 این دشمنی­ها شروع شده است پس دشمنی آمریکا دشمنی دیرینه است قرآن می­فرماید:تازمانی که دست از دین خود برنداشته اید دشمنی آنها با شما وجود دارد پس یا ایران اسلامی یا ایران آمریکایی مانند عربستان آمریکایی ازاین سه مورد جدا نیست.
روزجهانی توزیع فرهنگی فرهنگ ما فرهنگ اسلامی و ولایی است، اما کسانی هستند که فرهنگ غربی و باستانی را در بین مارواج دهند که مبتنی برشرک و الحاد است به این توجه داشته باشیم، رهبر معظم انقلاب می­فرماید دانشمند و فرهیخته بودن زن افتخار است اما این که در هر کار اجرایی حضور پیدا کند افتخار نیست این نه برای زن افتخار است نه برای جامعه، افتخار حضرت زهرا (س) این بود که انسان فرهیخته ای بود نه اینکه در کار اجرای یه حضور داشت. این دیدگاه، دیدگاه غلطی است، مسئولین اجرای دقت کنند.

 

 

 


[ سه شنبه 92/2/31 ] [ 9:47 صبح ] [ دفتر امام جمعه ماهنشان ] [ نظرات () ]

حجت الاسلام و المسلمین زاهدی پور امام جمعه شهرستان ماهنشان در همایش حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی که در شهر ماهنشان برگزارشد بود حضور یافته و به سخنرانی پرداختند.


[ چهارشنبه 92/2/25 ] [ 9:27 صبح ] [ دفتر امام جمعه ماهنشان ] [ نظرات () ]

حجت الاسلام و المسلمین زاهدی پور امام جمعه شهرستان ماهنشان در همایش حماسه سیاسی رأی اولیها که در سالن شهید آوینی ماهنشان برگزار شد بود حضور یافته و سخنرانی کردند.


[ سه شنبه 92/2/24 ] [ 9:25 صبح ] [ دفتر امام جمعه ماهنشان ] [ نظرات () ]
[ دوشنبه 92/2/23 ] [ 3:48 عصر ] [ دفتر امام جمعه ماهنشان ] [ نظرات () ]

نمازگزاران ماهنشانی با مشت های گره کرده جنایات سلفی های تکفیری در سوریه را محکوم کردند.

 نمازگزاران ماهنشانی با حضور گسترده در راهپیمایی بعد از نماز جمعه این هفته خشم و انزجار خود را از اهانت به صحابی حضرت رسول اکرم(ص) حجر بن عدی نشان دادند و خوستار محاکمه این جنایتکاران شدند.

نمازگزاران مومن و همیشه در صحنه ماهنشان، با سر دادن شعار های "مرگ بر آمریکا"، "مرگ بر اسرائیل"، اسلامی میز وار اولسون، دشمان ناری خوار اولسون" اسلامی میز وار السون، وهابی لر خار اولسون" شدت خشم و انزجار خود را از نبش قبر حجر بن عدی نشان دادند.

در پایان این مراسم، نمازگزاران ضمن قرائت بیانیه ای در محکوم کردن جنایات سلفی های تکفیری، حمایت خود را ایستادگی و مقاومت مردم سوریه را نشان دادند و مسببان اصلی این اهانت ها را استکبار و صهیونیسم جهانی برشمردند.

 عکس راهپیماییبعد از نماز جمعه


[ شنبه 92/2/21 ] [ 8:26 صبح ] [ دفتر امام جمعه ماهنشان ] [ نظرات () ]

نماز جمعه این هفته شهرستان ماهنشان به امامت حجت الاسلام و المسلمین زاهدی پور امام جمعه شهرستان اقامه شد.


[ شنبه 92/2/21 ] [ 8:19 صبح ] [ دفتر امام جمعه ماهنشان ] [ نظرات () ]

 عرض سلام ودرود و تبریک دارم خدمت همه فرهنگیان و معلمان عزیز مجموعه پرشور آموزش وپرورش و همه عزیزان که امانت دار مردم این سرزمین الهی و اسلامی هستند. ان شالله عیدی واقعی شما به دستان آقا امام زمان(عج) که همان در حقیقت لوح سپاس در جهت کسب رضایت قلب نازنین آن بزرگوار است که یک اشاره رضایت بخش ایشان به کل وجود و هستی می ارزد.
عرض سلام به خدمت همه شما و کسانی که آمده اند تا از تعلیم و تربیت تجلیل کنند مسئولین بزرگوار خواهران و برادران، برادران سپاهی و با الخص تقدیر وتشکر از حضور فرماندار محترم، ان شالله این جلسه ای که خدمت شما هستیم جلسه­ا ی مرضیه رضای خداوند باشد.
عزیزان چون اگر ما همه چیز را نگوییم بعضی مواقع فرهنگ تدریجی است و ممکن است تا ثیراتی داشته باشد جبرانش هم به مراتب زمان برتر از ایجاداش است. چون شما فرهنگی هستید و بهتر ظرفیت فرهیختگی د ارید.
اکثریت مراجع دست زدن بدون نظم را احرام نمی دانند و اساتید اخلاق این را می­گویند که انسان باید کاری انجام دهد که فایده داشته باشد و وقتی جمع فرهنگی است قطعا این انتظار بیشتر است، بعضی مواقع است که نمی خواهیم کاری انجام دهیم که خداوند از ما ناراضی شود و در مواقع دیگر نمی­خواهیم او را غضبناک کنیم ، این خیلی عالیست اما این برای نخبه گان نیست برای انسانهای عادی است نه برای انسانهایی که فرهنگ ساز هستند                                                                                                
یکدفعه است من فرهنگی هستم به معنای عمومی همه فرهنگی هستند ، چون هیچ انسانی بدون فرهنگ نیست منتها فرهنگ یک مفهوم لغزنده است و می­تواند منفی ، انسانی باشد یا غیر انسانی- فرهنگیانی با ظرفیت فرهیختگی،فرهنگ ساز.
نتیجه یک چیز دیگر می­شود یکدفعه است خداوند از من راضی باشد و یکدفعه خداوند از من ناراضی نباشد ولی این هم است که من فقط نارضایتی فکر نکنم بلکه به رضایت مندی خد، این دو معنایش خیلی با هم فرق میکند.
موسی کلیم با خدا صحبت کرد و پرسید بهترین بنده تو کیست ؟ فرمود: خاتم پیامبران، او حبیب من است تو کلیم من هستی سپس موسی عرض کرد خدایا فرق من با حبیب تو چیست، خدا فرمود: فرق تو با او این است که تو کلیم من هستی و او حبیب من است. فرق این دو چیست گفت: تو می­خواهی رضایت من را کسب کنی و اما حبیب من که پیامبر خاتم باشد فرقش با تو این است که من می­خواهم آن را راضی کنم. بنده به جایی برسد که خداوند بخواهد او را راضی کند. در مورد حضرت زهرا (س) هم چنین دیده میشود. فرمود که رضایت خداوند در گرو رضایت فاطمه است چرا؟ چون این بنده خدا که فاطمه باشد خواهران و چون آن بنده خدا که پیامبر باشد عزیزان اینها هیچ وقت خدا را ناراضی نکرده اند اما این سخن میشه درس اخلاق فرهنگیان در صلوات حداقل دو ویژگی است یکی این که حب خدا و دوستاران او در آن است درود و سلام فرستادن بر محمد و آل محمد دو ما این که دارم دشمنان پیامبر را نا خشنود می­کنم و مرحله ای عالی تر مه بندگی خدا را میکنم خیلی فرق می­کند .
عزیز ان گفتند معلمی تعهد است  نه شغل، فرمود اگر معلمی شغل است،  شغل انبیاست اما ببینیم شغل انبیا، چه ویژگی دارد. پیامبری چگونه احیا شود مفهوم پیامبری نه نسل پیامبری،
پیامبری اولا این ظرفیت را دارد که خلیفه خدا ست ( قال انی جاعل ...) هدف از پیامبری،خلیفه خدا بودن است یعنی ما که فکر می کنیم همه انسان ها خلیفه خدا هستند این را نه خدا فرمود نه پیامبر؛ جاعل ظرفیت را میرساند، لذا ملائکه گفتند: ای خدا می­خواهی کسی را بیاوری که میدانی خون ریزی مکنند پس معلوم است که گناه، انحراف و عدم بندگی با خلافت خدا سازگارنیست اما خدا چه گفت( قال انی اعلمواما لا تعلمون) من می­دانم چیزی را که شما نمی دانید ، اما خداوند چیزهای که ملائکه گفتند تکذیب نکرد اما گفت چیزهای هست ،موجوداتی است در روایت است مصداق اکمل این موجودات پیامبرو اهل بیت هستند، اما این که خدا ویژگی خلیفه را چه بیان کرد ( والعمه ادم اسماءکلها) که یک مصداق آن اهل بیت هستند خداوند یاد داد به آدم؛پس خلیفه خدا چیزی را می داند که ملائکه نمی دانند وآن عبارت است از روش و منش بر اساس اسماء الهی است ،لذا خدایی می­شود، یعنی کاری انجام می­دهد در لیاقت خدا ،پس تعلیم از انبیا شروع شد و مطالبی را بین کردند که کسی که علم را آفریده اولویتش چه بوده خدایی که آ فریننده علم بود اولین چیزی را که آموخت اسماء الهی بود .این به ما می آموزد که اولویت آموزشی وتحصیلی ما چه باشد . 
 یک ویژگی دیگر تعلیم چون چیزی که خدایی نیست اصلا علم نیست و هر چیزی که مارا به غیر خدا می­رساند باز علم نیست علمی که ما را به ولایت نرساند علم نیست علمی که ما را از گناه دور نکند علم نیست لذا اولول علم معرفت الله چرا معرفت الله چون همه علوم در پرتو علم الهی است به تعبیر آیت الله جوادی عاملی در کتاب منظلت عقل در هندسه معرفت دینی می­گوید شما مگر علم غیر دینی هم داریم وقتی می­گویند بعضی از علوم انسان را گمراه می کند ایشان می فرمایند آن علم نیست جهالت است چون علم در پرتو عقل است وعقل نماد پرستش و بندگی خداست .
شما به عنوان فرهنگ ساز جامعه و این که ظرفیت فرهیختگی را شما دارید باید در عرصه­های مختلف اجتماعی فرهنگ سازی کنید که یکی از آن انتخابات است اما در ارتیاط با انتخابات عزیزان اولا این را عرض کنم که دقت بکنیم مخصوصا شماها که یک گروه از افراد جامعه در دستان شماست شاید این گروه سنشان به رای دادن نرسد اما میشود خانواده را به صورت غیر مستقیم تحت تاثیر قرار دهد .
ما به حرفهای امروز کاندیداها گوش نکنیم چون اکثر آنها واقعیت را بیان نمی کنند و سابقه رفتاری و عملکردشان را بررسی کنیم و توجه داشته باشیم چه در مورد انتخابات ریاست جمهوری یا شوراها صلاحیتهای عملی چه در ارتباط با تعهد الهی چه در ارتباط با صلاحیتهای مربوط به کار آمدی در حیطه تاریخ شوراها توجه کنیم
در انتخاب اکثریت گرا نباشیم همه به تکلیف و شناخت خود دقت داشته باشند امام جعفر (ع) یک روز به هشام عرض کرد یا هشام (ثم ذمه الله الکثرة) خداوند متعال اکثریت گرایی را سرزنش می کند در قرآن سوره انعام می­فرماید: اگر بخواهید اکثریت گرا باشید، اکثریت تو را گمراه خواهند کرد چرا؟ چون اکثریت فقط با گمان و حدس کار می کند. انسان نخبه خودش انتخاب می­کند چون خودش انتخاب شده است می­داند که چگونه باید انتخاب کند، امیر مومنان فرمود (لا تستحشو فی طریق هدا) اگر در مسیر حق حرکت میکنی مواظب باش به دلیل این که افرادش کم است باعث وحشت تو نشود یعنی امکان دار د یک جامعه ای پیدا شود که کل آن جامعه نا حق باشد و یک نفر به دنبال حقیقت باشد پس بهترین معیار این است که به دنبال رهبری حرکت بکنیم، سخنان ایشان را گوش کنیم در این عرصه گوش کردن به فرمایشات رهبری واجب است .
اگر ما به عنوان یک فرهنگی و به عنوان یک فرد فرهنگ ساز باشیم، باید دقت بکنیم،چون هم خودمان می­توانیم خوب انتخاب کنیم و هم این که به عنوان یک نخبه برای دیگرا ن هم راه نشان دهیم خداوند متعال عنایت فرماید پشت سر رهبری با استحکام تمام با اراده و عظم جدی حرکت بکنیم.


عکس سخنرانی روز معلم


[ سه شنبه 92/2/17 ] [ 12:39 عصر ] [ دفتر امام جمعه ماهنشان ] [ نظرات () ]

حجت الاسلام والمسلمین زاهدی پور امام جمعه شهرستان ماهنشان امروز رأس ساعت 30/11در دیدار با فرهنگیان و معلمان نمونه گفت: استعداد و شکوفایی انسان در گرو تعلیم و تربیت است. حجت الاسلام زاهدی پور امام جمعه شهرستان عنوان کرد: عرصه تعلیم و تربیت همه گیر و همه جانبه است و هیچ عرصه اجتماعی پیدا نمی شود جز اینکه در معقوله تربیت و تعلیم باشد. انسان دارای ظرفیت بالایی است و می تواند با تعلیم و تربیت خودواستعداد خود را شکوفا کند. 
خداوند خود آموزش دهندی کامل می باشد لذا خداوند متعال خود آموزش های لازم را به پیامبر آموخت تا مردم در غفلت خواب نباشند.
حجت الاسلام زاهدی پور افزودند: آموزش در عرصه های منفی هم نیازمند تعلیم و تربیت است پس جنایتکاران تاریخ هم تحت تأثیر تعلیم و تربیت منفی بودند. ایشان ادامه داد: بنابراین دانشمندان هم اگر بخواهند به فساد کشیده شوند نیازمندتعلیم و تربیت منفی هستند. 
ایشان با توجه به ظرفیت انسان گفت: این انسان از جایگاه و ظرفیت بالایی برخوردار بوده و استعداد جانشینی و خلیفه الله را در زمین دارداگر انسان از این نعمت ها و جایگاه عظیمی که خداوند به او داده به نحو احسن و در شکوفایی الهی استفاده کند خداوند به او بال و پری می دهدکه به جایگاه اصلی خود صعود کند.
یکی از رسالت های مهم پیامبران تعلیم و تربیت است. و این نشانگر آنست که بشر همواره نیازمند تعلیم و تربیت است. اگر تعلیم و تربیت نبود جامعه ما الان به این صورت پیشرفت نمی کرد. علم باید با تعقل وحکمت الهی باشد. و این علم با تعقل و حکمت و روحیه بسیجی می تواند جامعه را به پیشرفت برساند و حماسه ها بیافریند. الگوگرفتن از استاد شهید مطهری می تواند در خلق حماسه سیاسی نقش آفرینی کند.
 ایشان با توجه به میلاد فاطمه زهرا (س)اظهار کرد : فاطمه زهرا(س) الگوی بی نظیر برای خلق حماسه است  با راحت طلبی و بدون کوشش و آگاهی حماسه نمی توانید خلق کنید. برای اینکه بتوانیم حماسه ای خلق کنیم که نقطه عطف تاریخ باشد باید خود زمان حماسه را درک کنیم و حماسه را باید قبل از تحقق شناخت و در خلق و تحقق حماسه نقش آفرینی کنیم.


دیدار فرهنگان


[ یکشنبه 92/2/15 ] [ 1:33 عصر ] [ دفتر امام جمعه ماهنشان ] [ نظرات () ]

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، در جمع فرماندهان و مسئولان نیروی زمینی، بنیاد تعاون، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و هوا فضای سپاه، خط امام را خط واقعی اسلام برشمرد و گفت: باید نسبت به مبانی نظام و اصول خط امام که خط واقعی اسلام است شناخت داشته باشیم و مواظب باشیم که خط ایشان که همان روح اسلام است لطمه نخورد.

ادامه مطلب...

[ شنبه 92/2/14 ] [ 12:12 عصر ] [ دفتر امام جمعه ماهنشان ] [ نظرات () ]

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) عنوان کرد:در کشور اسلامی ایران باید نمادهای اسلامی در همه زمینه‌ها به ویژه در معماری به چشم بخورد.
آیت الله مصباح یزدی در دیدار مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از اعضای شورا با وی با تاکید بر اهمیت بهره گیری از نمادهای اسلامی گفت:در سفر خود به کشور مالزی، شاهد نمادهای اسلامی در شهرها و پایتخت این کشور بودم.

ادامه مطلب...

[ شنبه 92/2/14 ] [ 12:9 عصر ] [ دفتر امام جمعه ماهنشان ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

موضوعات وب
صفحات دیگر
http://s8.picofile.com/file/8290477484/426217302_255574.jpg

بازدید امروز: 32
بازدید دیروز: 64
کل بازدیدها: 572793